PRZETWORY OWOCOWE


  • FRANCUSKA KONFITURA Z GRUSZEK Z SYROPEM KLONOWYM  I WANILIĄ
Całkiem inna wersja znanych konfitur:)
SKŁADNIKI: 2kg jędrnych gruszek, sok i skórka z 1 cytryny, 1 i ¼ kg cukru, 250 ml syropy klonowego, 2 laski wanilii.
PRZYGOTOWANIE:Obrać gruszki , pokroić w kliny, usunąć ogryzek, wkładać do naczynia z zimną wodą.
Blanszować je zanurzając je w garnku z wrzącą wodą na 2 min i pozostawić w sicie do obcieknięcia.
Zeskrobać skórkę z 1sparzonej  cytryny i wycisnąć z niej sok.
Włożyć do garnka cukier, sok i skórkę z cytryny, syrop klonowy i wnętrze z 2 lasek wanilii razem z pestkami. Zalać wodą i podgrzewać na wolnym ogniu potrząsając od czasu do czasu, ale nie mieszać łyżeczką, aż się zrobi syrop. Dodać odsączone gruszki i gotować na ostrym ogniu przez 45 min. Gruszki staną się szkliste.
Przełożyć całość do słoików, zakręcić metalowymi nakrętkami, odwrócić do góry dnem i przykryć szczelnie kocykiem. Zostawić do ostygnięcia. Można oczywiście je też pasteryzować gotując słoiki przykryte wodą przez 30min.
  • RATAFIA
To chyba najbardziej znana z domowych nalewek i chociaż wymaga sporo czasu i cierpliwości warto ją zrobić. Mnie kojarzy się z domem rodzinnym i ustawionymi od lata do jesieni na parapecie gąsiorami...
SKŁADNIKI: różne owoce sezonowe, cukier, spirytus 70%.
PRZYGOTOWANIE: Do dużej butli lub gąsiora (15-20 l.) wsypujemy po 25 dag owoców w kolejności ich pojawiania się w sezonie letnio - jesiennym. Zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Każdą porcję posypujemy 10dag cukru i zalewamy spirytusem tak, aby były przykryte. Potrząsamy gąsiorem od czasu do czasu. Owoce z pestkami ( wiśnie, czereśnie, śliwki,...) drelujemy, ale klika pestek rozbijamy młotkiem i takie pokruszone dodajemy do gąsiora. Owoce większe, z gniazdami, oczyszczamy z nich i kroimy na mniejsze kawałki. Około Bożego Narodzenia lub 6 miesięcy od ostatniego wkładu owoców przecedzamy przez gęste płótno i rozlewamy do butelek. Pozostałe w gąsiorze owoce zalewamy czystą wódką i po 2-3 miesiącach przecedzamy przez płótno i pijemy. Czym starsza ratafia tym lepsza...

Aby zmienić smak ratafii możemy dodawać też sparzone plastry cytryn, pomarańczy, dużych sułtanek, suszonych fig, daktyli, orzechów włoskich bez skórki, zgniecione ziarno kardamonu, 1/2 laski wanilii,...  Część cukru możemy też zastąpić miodem. Rodzajów ratafii jest tyle ilu jej autorów :) 
  • NALEWKA CYTRYNOWO - MIĘTOWA
SKŁADNIKI: 1 cytryna, garść mięty, 1/2 l. spirytusu, 1/2 l. wody
PRZYGOTOWANIE: Zagotować syrop z wody i cukru. Do słoja włożyć kawałku cienko ściętej skórki ze sparzonej cytryny, garść listków mięty i zalewamy spirytusem i schłodzonym syropem. Szczelnie zamknąć. Odstawić w ciepłe miejsce potrząsając od czasu do czasu. Przefiltrować przez płótno i odstawić na co najmniej 3 miesiące w ciemne i chłodne miejsce.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz