CHLEB, BUŁKI, CHAŁKI, ROGALIKI,...

Zrobienie swoich własnych chlebów, bułek, rogalików, precelków,... jest na prawdę bardzo proste. Wiem z doświadczenia, że nie zależy to wcale od zdolności tylko od dobrego przepisu. Sama wyrzuciłam kilka wypieków jako "niezjadliwych", aż wreszcie trafiłam na przepisy, które mi wychodziły. Od tego czasu nie kupię już chleba ani bułek napompowanych powietrzem i chemią. A smak i zapach rozchodzący się po całym domu, wynagradza tę niewielką pracę jaką wkładamy w pieczenia własnego, pysznego, zdrowego i taniego chlebka :) No i jest o wiele bardziej sycący, więc jemy go mniej.... :)

  •  CHLEB  NA  DROŻDŻACH  NAJŁATWIEJSZY
Przepis dostałam od Natalii, koleżanki mojej córci. Robiłam go wiele razy i chlebek zawsze mi wychodził bardzo smaczny, z chrupiącą skórką. Zrobiła go też moja przyjaciółka Alinka, która piekła swoje pierwsze ciasto drożdżowe, bo jak mówi nie ma talentu do tych ciast. A ja uważam, że wszystko zależy od przepisu i ten chlebek wyjdzie każdemu, bo przepis jest tak prosty, że dzieci mogą też go robić, a dodatkowo zachęci do pieczenia  i eksperymentowania z innymi wypiekami:) Można go robić robotem...

SKŁADNIKI:
1,5 szkl. płatków owsianych (zwykłych polskich), 50g drożdży żywych, 4 szkl. wody, 1kg mąki, 2,5 - 3,5 łyżeczki soli, dowolnie ziarna lub zioła.
PRZYGOTOWANIE:
Wymieszać dokładnie łyżką w misce płatki, drożdże, 2 szkl. wody, można dodać kminek, słonecznik, siemię lniane,... i odstawić pod ściereczką do wyrośnięcia na 2 godziny. Potem dodać 2 szkl. wody, mąkę i sól i wyrobić na jednolite ciasto. I teraz są dwie szkoły :) Według oryginalnego przepisu wkłada się ciasto do form, odstawia na 30 min. do wyrośnięcia po czym piecze się w temp. 180 st. C przez 1,5 godziny. Ja natomiast przykrywam ściereczką, żeby wyrósł i  w tym czasie nagrzewam piekarnik wraz z dużą szklaną  brytfanką do 250 st.C - może być brytfanka  lub 5 l. garnek żeliwny z pokrywką, albo dwie mniejsze brytfanki. Gdy chlebek wyrośnie wyjmuję bardzo ostrożne brytfankę (GORĄCA!!! :), wkładam chlebek, nacinam ostrym nożem w kratkę lub tylko po przekątnej, żeby skórka nie pękała, przykrywam ostrożnie gorącą pokrywką i wstawiam do piekarnika na 35 min. Po czym zdejmuję pokrywkę i podpiekam jeszcze 30 - 35 min. min. w temp. 200 st.C. Wyjąć i studzić na kratce, ...ale ja jem go jak jest jeszcze ciepły, bo zapach w domu jest cudowny, a chrupiąca, ładnie podpieczona skórka tylko zachęca do jedzenia... :)
  • CHLEB OWSIANY NA ZAKWASIE ZE SŁONECZNIKIEM 
Zrobienie zakwasu jest banalnie proste: przez 4 kolejne dni musimy go tylko dokarmiać systematycznie. Najlepiej nastawić go w słoiku litrowym. Zaczynamy od wsypania 3 czubatych łyżek mąki - żytniej na zakwas żytni, pszennej na zakwas pszenny i około 1/2 szkl. ciepłej wody. Przez następne dni, rano i wieczorem, dokarmiany zakwas wsypując po łyżce mąki i dolewając łyżkę wody. Powinien być gęsty, bulgotać lekko i mieć kwaskowaty zapach - i to wszystko :) Po 4 dniach jest gotowy do użycia. Jeżeli nie wykorzystamy całego zakwasu, to wkładamy go do lodówki i na 2 dni przed pieczeniem następnego chlebka wyjmujemy, dokarmiamy i już jest gotowy :)
SKŁADNIKI: 1/2 szkl. zakwasu żytniego, 10 dag. drożdży żywych, 1 szkl. płatków owsianych zwykłych polskich, 1 szkl. słonecznika, 700 g mąki pszennej chlebowej, 2 - 2,5 łyżeczki soli, 1 łyżeczka cukru, ok. 1/2 l wody. Garść otrębów do obtoczenia - dowolnie.
PRZYGOTOWANIE: Wszystkie składniki (bez otrębów) wymieszać ręcznie lub robotem w dużej misce, przykryć ściereczką i zostawić na noc w temp. pokojowej do wyrośnięcia. Następnie wyłożyć na stolnicę posypaną mąką, rozłożyć na płaski placek, złożyć jak kopertę. Można też go podsypać otrębami i obtoczyć formując bochenek. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 60 min. W tym czasie nagrzać piekarnik do 240 st.C wraz z żeliwnym garnkiem lub szklaną dużą brytfanką z pokrywkami. Wyrośnięty chlebek włożyć do gorącej brytfanki,  przykryć i piec przez 35 min. Po tym czasie zdjąć pokrywkę, zmniejszyć temp. do 200 st. C i piec przez 30-35 min. Studzić na kratce.
  • PYSZNE BUŁECZKI NOCNE NA ŚNIADANIE
 Ten przepis znalazłam na blogu smakiaromaty, ale przepis jest bardzo popularny. Bułeczki są pyszne, mięciutkie i łatwe do zrobienia. Można je formować wg uznania, ale ja uformowałam wałeczki i zaplotłam je w supełki :) Z tego przepisu wychodzi ok. 10 bułeczek.

SKŁADNIKI: 3 szkl. mąki pszennej zwykłej (typ 500, 650, 750), 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 20 dag świeżych drożdży, 1/2 szkl. mleka, 1/2 szkl. wody, 1/4 szkl. oleju roślinnego, po 1 łyżeczce soli i cukru. Dowolnie: do posmarowania jajko rozmącone z 1-2 łyżkami mleka, do posypania dowolne ziarna: mak, sezam, kminek, czarnuszka, słonecznik, otręby, płatki owsiane, dynia...
PRZYGOTOWANIE: Drożdże rozpuścić w mleku i dodać do miski z pozostałymi składnikami. Wyrabiać mikserem lub ręcznie przez ok. 5 min. Włożyć do lekko natłuszczonej dużej miski, przykryć folią spożywczą i wstawić na noc do lodówki. Rano ciasto musi odstać w cieple co najmniej 30 min. Po tym czasie podzielić je na 10 równych kawałeczków i formować bułeczki. Układać w dość dużych odstępach na blaszczce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczka i odstawić na 30 min. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 220 st. C i pieczemy bułeczki przez 20-25 min. Dobrze jest je posmarować przed pieczeniem jajkiem rozmąconym z 1-2 łyżkami mleka, to będą  błyszczące. Można je też posypać dowolnymi ziarnami...
  •   BUŁECZKI  PSZENNE PRZEPYSZNE
 Przepis pochodzi z portalu dla posiadaczy Termonixa, ale wcale nie jest on potrzebny do zrobienia tych bułeczek, które są niesamowicie smaczne i łatwe do zrobienia, bo można je robić robotem... :)

SKŁADNIKI: 1 jajko, 200 ml mleka, 10 dag drożdży świeżych, 2 łyżeczki cukru, 50 g zimnego masła, 340 g mąki pszennej, 1 łyżeczka soli. Do posmarowania jajko roztrzepane z 1-2 łyżkami mleka. Można je też posypać dowolnymi ziarnami.
PRZYGOTOWANIE: Wszystkie składniki wymieszać dokładnie i odstawić do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Piekarnik nagrzać do 220 st. C. Formować dowolne kształty bułeczek, posmarować jajkiem, posypać ziarnami i wstawić na 5 min do piekarnika, po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 200 st.C i piec kolejne 10 min, aż do zrumienienia.  
  • BUŁECZKI CEBULOWE
Zamiast słodkich drożdżówek można zrobić cebulowe. Dobre są na drugie śniadanie, jako przystawka, przekąska,… Ja zawsze je piekę na różne wyjazdy, pikniki lub wycieczki.
SKŁADNIKI: ½ szkl mleka, 20g drożdży, 375g mąki pszennej, 1 jajko, 400g twarogu tłustego, 2 łyżki oliwy z oliwek, Sól, szczypta cukru, 25g masła lub margaryny, ½ kg cebuli.
PRZYGOTOWANIE: Do podgrzanego lekko mleka dać drożdże, łyżkę kopiata mąki, olej, sól i cukier i wyrobić ciasto. Odstawić do wyrośnięcia pod przykryciem przez 15min. Cebule pokroić w talarki, można podsmażyć lekko, ale nie jest to konieczne. Z pozostałych składników zagnieść ciasto. Rozwałkować i wycinać krążki o średnicy ok. 10cm. Układać na nich krążki cebuli. Odstawić w ciepłe miejsce na ½ godziny. Piec w nagrzanym piekarniku do temp. 200C przez 10-15min, aż cebula się zrumieni lekko.
  • BUŁECZKI SEZAMOWE
Niedzielne śniadanie bez bułeczek sezamowych jest smutniejsze... :)
SKŁADNIKI: 35 dag mąki, 2 dag drożdży, łyżeczka cukru, szklanka mleka, łyżeczka soli,2 żółtka, 3 łyżki sezamu.
PRZYGOTOWANIE: Drożdże utrzeć z cukrem i letnim mlekiem, wymieszać z mąką i solą. Zagnieść ciasto i odstawić na 30 min. Podzielić na 15 części, uformować kulki, spłaszczyć je i ponacinać ich powierzchnię nożem na pół lub łyżką na 6 części. Odstawić na 30 min. Żółtka rozmącić, posmarować bułeczki i posypać sezamem. Piec 25 min. w temp. 180 C.
  • CHAŁECZKI CYTRYNOWE  
Te chałeczki są tak dobre, że inne nie sięgają im do pięt:) Nie wiem skąd mam ten przepis w moim zeszycie. Próbowałam robić chałki wg innych receptur, ale nie ma sensu szukać czegoś innego jak przepis idealny już mam :) Nawet pyszna chałka mojej mamusi nie jest taka dobra... Zawsze zaplatałam chałki w warkocz, ale przy tych mam napisane, że można robić z nich kwiaty łącząc 3 ósemki sklejone z ciast, są wtedy mniejsze i delikatniejsze, a w smaku takie pyszne, że można jeść je same .  
SKŁADNIKI: 1/2 kg mąki, 1 szkl. mleka, 1 żółtko, 3 łyżki cukru, 1 łyżka śmietanki kremówki, 1/2 łyżeczki soli, otarta skórka z cytryny, szczypta szafranu, 4dag drożdży, 4 łyżki masła, 4 łyżki siekanych migdałów.
PRZYGOTOWANIE: Do mąki dać 2 łyżki cukru, sól, otartą skórkę z cytryny, drożdże rozcieńczone zimnym mlekiem, rozpuszczone  i schłodzone masło i szafran. Wyrobić na jednolitą masę. Przykryć i odstawić na 1/2 godziny w ciepłe miejsce. Ja nagrzewam piekarnik i odstawiam na wysuniętym ruszcie. Ponownie wyrobić i odstawić na 15 min. po przykryciem. Teraz formujemy z ciasta wałki i splatamy razem. Powinny wyjść 4 chałeczki. Posmarować je śmietaną z rozmąconym żółtkiem i posypać poszatkowanymi migdałami. Piec 10-15 min w temp. 200C.
  • NIEDZIELNE PLACKI CHLEBOWE
Ciekawa i smaczna alternatywa dla chleba i bułek. Można je podać na śniadanie, do mięsa w sosie zamiast ziemniaków lub na spotkanie, jako przystawkę z dodatkiem past, kremów i dipów.
SKŁADNIKI: 75dag mąki, 20g drożdży, 1 łyżka cukru, 2 jaja, 60g masła, kubek jogurtu greckiego, 1/8 l mleka, sezam do posypania, sól.
PRZYGOTOWANIE: Ze wszystkich składników przygotować ciasto drożdżowe i odstawić na noc do lodówki. Ciasto podzielić na 6-8 kawałków, rozwałkować na placki, posmarować roztopionym masłem, posypać sezamem i odstawić do wyrośnięcia. Piec po 3-4 przez 10 min. w temp. 225C.
Pasty i kremy są na stronie dodatki do chleba.



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz